Lydia Queen Upholstered Bed
Description
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| 5/0 Uph Headboard | Constructed of select hardwoods |
|---|---|
| 5/0 Uph Headboard | Framed upholstered headboard gives sleek modern look |
| 5/0 Uph Headboard | The ivory upholstery with nail head trim compliments the dark cabernet wood finish |
| 5/0 Uph Headboard | Queen upholstered bed: 27170-27171-27172 |
| 5/0 Uph Headboard | Queen upholstered bed with storage: 27170- 27173- 27176 |
| 5/0 Uph Headboard | Fully Assembled: 63.5″ x 88″ x 66″ |
| 5/0 Uph Headboard | Fully Assembled with Storage: 63.5″ x 99″ x 66″ |
| 5/0 Uph Headboard | Upholstered with 100% Polyester |
| 5/0 Uph Headboard | Cleaning code: W |
| 5/0 Uph Footboard | Constructed of select hardwoods |
| 5/0 Uph Footboard | Framed upholstered footboard gives sleek modern look |
| 5/0 Uph Footboard | The ivory upholstery with nail head trim compliments the cabernet wood finish |
| 5/0 Uph Footboard | Upholstered with 100% Polyester |
| 5/0 Uph Footboard | Cleaning code: W |
| 5/0 Uph Footboard | Includes wood support slats for bedding and wood support legs with a built-in leveler attached to each slat |
| 5/0-6/6 Panel Siderails | Constructed of select hardwoods |
| 5/0-6/6 Panel Siderails | The cabernet finish provides a lustrous clean look |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 88 × 63.5 × 66 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Cabernet |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Lydia |
| Features | Storage |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lydia 5 Drawer Chest
Lydia Rectangular Dining Table
Lydia Mirror
Lydia Curved Uph Side Chr 2in
Lydia Queen Upholstered Storage Bed
| Dimensions | 88 × 63.5 × 66 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Cabernet |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Lydia |
| Features | Storage |
Lydia Display Sideboard
5/0 Uph Storage Footboard
Bedroom
5/0-6/6 Panel Siderails
5/0-6/6 Uph Siderails
5/0 Uph Footboard
6/0-6/6 Uph Footboard
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Sundance King Panel Bed
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Michael Alan Showroom
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Parota Parota, King Bed
Michael Alan Showroom
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.