Grayson 24″ Counter Stool, Upholstered With Nailhead, Gray
Refined rustic styling brings an elegant casual feel to the kitchen or dining area in the Grayson Counter Chair. The neutral Driftwood finish and ash-gray fabric is accented with a black nailhead trim to blend well with many different decors. The 24″ seat height on the chair allows a comfortable seat at 36″ counters or to pair beautfully with the Grayson Counter Collection. Memory foam top layer and stretchers add to the comfort of the chair whether at a bar or table.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Constructed of hardwood solids | Yes |
|---|---|
| Styling details include Black Nailhead Trim | Yes |
| 24″ seat height works with 36″ high counters in Kitchens or Bars | Yes |
| Footrest adds comfort and structural stability to the chair | Yes |
| Packed 2 items per carton | Yes |
| Fabric Color: Ash-Gray | Yes |
| Finish Color: Driftwood | Yes |
| 100% Polyester Fabric | Yes |
| Part of the Grayson Collection and can be paired with the Grayson Counter Dining Set | Yes |
| Product Size | 20 x 24 x 41.5 in |
| Dimensions | 24 × 20 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Grayson |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Grayson 24″ Counter Storage Bench W/nailhead Trim
Grayson Gray Marble Top Server
| Dimensions | 18 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Grayson |
| Features | Storage |
Grayson Gray Marble Top
| Dimensions | 40 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Grayson |
| Features | Storage |
Grayson 60-inch Gray Marble Top Counter Storage Table
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Grayson |
| Features | Storage |
Stone 30″ Stool in Two Tone
| Dimensions | 18.25 × 18.25 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse |
SNF 8175 Barstools
| Dimensions | 23 × 24 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Collection | Canadel |
| Features | XT |
| Style | Modern |
| Customizable | Customizable |
Bliss Barstool
| Dimensions | 22 × 18.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Loft Brown Bar Stool
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Polyester, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Brock STOOLS 41435-26/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.25 × 37.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Modern |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Valebeck Counter Height Stool
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 24 × 19.25 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Highland Backless Stool
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 24.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Leah Bar Stool
| Dimensions | 24 × 20.5 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Abby STOOLS 40358-26/25LFNA
Mayer Leather Bar Stool – Jet Black
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.