Tribeca 24″ Commercial Grade Counter Stool, Black
Mid-Century Modern style meets durability in the Tribeca 24″ Counter Stool, a mixed-media design ideal for counter-height spaces. A gently shaped, channeled seat and back offer retro appeal and lasting comfort. Upholstered in black vegan leather and built on a cold-rolled steel frame, Tribeca is made for heavy use in residential or commercial settings. The heavy-duty metal base includes a footrest for added stability and support. Sized perfectly for 36″ counters, Tribeca balances strength, comfort, and vintage-inspired style in one sophisticated seating solution.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| 24″ seat height Counter Stool fits 36″ high counters easily | Yes |
|---|---|
| Commercial-grade constructionBenefit: Built to withstand heavy daily use in high-traffic environments without compromising durability or comfort. | Yes |
| Heavy dutycold-rolled steel frame provides a strong frame with a 250 lb. weight capacity that is light enough to move easily | Yes |
| Mid-Century Modern style in a Bar Stool that features a channel back and seat in a charmingly retro style | Yes |
| Fire retardant foam cushion | Yes |
| Powder coated finish enhances durability, offers a flawless finish, and provides resistance against wear, chipping, and rust. | Yes |
| Fully welded metal frame with no assembly required. Just unbox the chair and set-up your space! | Yes |
| Nylon floor protectors prevent floor scratches and scuffs while allowing smooth, quiet movement across surfaces | Yes |
| Metal footrest enhances seated comfort while reinforcing the frame for added strength and everyday durability. | Yes |
| Contoured seat design enhances comfort for extended sitting. | Yes |
| Black vegan leather cover replicates the look and feel of real leather with a more easy-care fabric | Yes |
| Product Size | 22 x 20.5 x 37.25 in |
| Weight | 250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 22 × 37.25 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Tribeca |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tribeca 30″ Bar Stool
Tribeca 30″ Commercial Grade Bar Stool, Black
Tribeca 24″ Commercial Grade Counter Stool, Cordovan Vegan Leather
Valebeck Counter Height Stool
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 24 × 19.25 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Leah Bar Stool
| Dimensions | 24 × 20.5 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Valebeck Counter Height Bar Stool
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 37.25 × 16.75 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Leather Match, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Helix Barstool
| Dimensions | 18 × 21.25 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Circa Barstool
| Brand | Elite Modern |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Monroe Barstool
| Dimensions | 21 × 18.75 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | White |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Brock STOOLS 41435-26/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.25 × 37.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Modern |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Bliss Barstool
| Dimensions | 22 × 18.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Pueblo 24″ Wooden Stool
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.