Kingston X-Back Chair
Description
Description
The Kingston Collection is constructed from Solid Mango & Select Hardwoods. Hand Distressed, Rich Raisin Finish. Dining and Gathering Table Options. Stylish Turned Legs On All Tables and Chairs.
Product Details
| Raisin Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Mango and Select Hardwoods | Yes |
| Durable laquer finish | Yes |
| Unique hand distressing | Yes |
| Turned legs match table | Yes |
| Comfortably cushioned seats | Yes |
| Construction | Solid Mango & Select Hardwood |
| Material | Wood with Upholstered Seat |
| Product Dimensions | 21.5″W x 26″D x 45″H |
| Weight | 30 Lbs. |
| Cube | 3.0 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Raisin |
| Collection | Kingston |
| Product Cube | 3 |
| Carton Weight | 30 |
| Product Weight | |
| Color Code | RAI |
| Color Name | Raisin |
| Carton Dimensions | 41.25″W x 20″D x 12.5″H |
Additional information
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 21.5 × 45 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Raisin |
| Style | Transitional |
| Collection | Kingston |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
KG-CH-735C-RAI-RTA
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Intercon Furniture, Raisin
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Kingston Dining Table
Kingston Counter Table
Kingston Dining Bench
Kingston Sideboard
Kingston X-Back Stool
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
MichaelAlan
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Michael Alan Showroom
Parota Wooden Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.