Magnolia Cathedral Doored Server, Black
A masterpiece of versatility and style, the Magnolia Server reveals a world of display possibilities behind beautiful Cathedral glass doors. Hand-stained in a striking ebony finish with a contrasting weathered sand interior, this cabinet features adjustable shelves and hidden cable management for a seamless transition from a dining room sideboard, to a living room entertainment center, or even a stunning hallway console The clean lines and modern style of the Magnolia Server adds elegance, sophistication and storage to any room in a home.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Crafted from Asian veneers, Asian hardwood solids and engineered woods | Yes |
|---|---|
| Cathedral glass door fronts offer a beautiful display area or excellent remote access for electronics | Yes |
| Contrasting weathered sand interior beautifully accents the interior with the contrasting ebony finished exterior | Yes |
| Two adjustable shelves offer versatile storage options to accommodate items of different sizes and shapes. | Yes |
| Wire escape back with notched shelves ensures organized cable management and a clutter-free appearance | Yes |
| With wire management and cathedral glass doors, the Server can work as a dining room Server, a living room entertainment piece or a hallway or foyer console. | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step ebony finish with weathered sand interior to highlight the interior of the case while offering a beautiful contrast | Yes |
| Product Size | 70 x 18 x 32 in |
| Dimensions | 18 × 70 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Magnolia 5-piece 72-108-inch Dining Set
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | Black |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Magnolia 24-inch Height Two-tone Counter Stool
Magnolia Cathedral Doored Server, Dusty Blue Finish
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 32 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Magnolia Black Bookcase
| Dimensions | 39.5 × 15.5 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Magnolia Side Chair, Black
| Weight | 275 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 20.25 × 34.5 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Magnolia |
| Features | Fabric |
Magnolia Upholstered Side Chair, Black
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 23.25 × 35 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Magnolia |
| Features | Fabric |
Toronto 4 Door Sideboard
Denver Solid Wood 4dr Cabinet – Distressed Gray/antique White
Townsend Sideboard
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Horizons Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 33 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Bates Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Keir Four Door Cabinet
Caspar Iron Four Door Cabinet
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Astrid Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Astrid |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.