Score Fabric & Leather Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Experience ultimate comfort and weightlessness with the Score power lift recliner with power headrest and lumbar. This sleek leather lift recliner features independently adjustable recline, headrest and lumbar support, and reclines to a Zero Gravity position that puts you in a state of weightlessness. Power lift aids in getting in and out of the chair at the touch of a button. The contoured seat cradles you in, while the Blue Steel Spring™ system provides lasting comfort and support. Add a touch of everyday luxury with Score.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Score |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric & Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 153 lb |
| Product Weight | 153 lb |
| Material | Fabric & Leather |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 153.000 lb |
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Aurora Medium/large
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 35 × 41.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Aurora |
| Features | Power |
Maya Medium
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37.5 × 46 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maya |
| Features | Massage |
UC669 5-Zone Power Recliner
| Brand | Ultra Comfort |
|---|---|
| Color | Brown, Multicolor |
| Features | Charging Station, Customizable, Fabric, Power Footrest, Power Lumbar, Power Motion, Power Recliner, Recliner, Remote, Upholstered, USB Charging, Zero Gravity |
| Style | Traditional |
Polaris Large
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38.5 × 48 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Power |
Vega Medium/wide
| Weight | 600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 45 × 48 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Vega |
| Features | Power |
Vega Medium/Large
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 48 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Vega |
| Features | Power |
Polaris Medium
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 36 × 44.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Power |
Pinnacle Platinum Power Lift Recliner – 1PL512
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 33.5 × 45 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Shell |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Uc677 Medium 5-zone Power Recliner
| Weight | 375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 37 × 45 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Power Recliner |
| Features | Power |
Astor Platinum Power Lift Recliner – 1PL519
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 35 × 45.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Platinum |
| Style | Transitional |
| Collection | Astor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Pinnacle Platinum Power Lift Recliner w/ Headrest & Lumbar – 1PH512
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 33.5 × 45 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Shell |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 37 × 45 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Rhodes |
| Features | Customizable |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.