5/0 Headboard Queen – Balam
Introducing our Black Balam Bedroom Set. This simple yet stunning collection will bring an organic, modern touch to your space. Each piece is carefully crafted from sustainable mango and teak wood, ensuring both longevity and beauty. Transform your bedroom into a serene retreat with the Balam collection’s unique blend of natural beauty and modern sophistication.
Product Details
| Crafted of sustainable mango and teak wood. | Yes |
|---|---|
| Translucent, multi-step lacquer with a black finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Available in Queen and Eastern King sizes. | Yes |
| Box spring is not required. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Size | Queen |
| Group Color | Black |
| Material | Mango |
| Other Material | Engineered Teak |
| Finish | Translucent multi-step Stained Dark finish |
| Weight | 83.79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67.75 × 4.25 × 57 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Balam Mirror
Balam Wooden Chair
| Weight | 32.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 28.5 × 40.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Transitional |
| Collection | Balam |
| Features | Fabric |
Balam End Table
Balam Wooden bench with a cushioned seat and open storage underneath.
Balam 5 Drawer, Chest
Balam 1 Shelf, Sofa Table
| Weight | 49.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59 × 16.5 × 30 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam Stool 24″
Balam 5 Drawer, Chest
Balam Cocktail Table
Air-X Performance® Crib and Toddler Mattress
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 28 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Air-X |
| Features | Breathable, CertiPUR-US Certified Foam, Increased Airflow, Removable Cover |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.