5/0 Platform Queen – Balam
Description
Description
Our Balam collection is handcrafted from mango and teak wood. This simple yet stunning collection will bring an organic, modern touch to your space.
Product Details
| Crafted of sustainable mango and teak wood. | Yes |
|---|---|
| Translucent multi-step lacquer finish. | Yes |
| Available in Queen and Eastern King sizes. | Yes |
| Box spring is not required. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Size | Queen |
| Group Color | Brown |
| Material | Mango |
| Other Material | Engineered Teak |
| Finish | Translucent multi-step Stained Brown finish |
Additional information
Additional information
| Weight | 117.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67.75 × 85.75 × 21.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Balam Mirror
Balam Wooden bench with a cushioned seat and open storage underneath.
Balam Chair with a high backrest
| Weight | 32.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 28.5 × 40.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Balam |
| Features | Fabric |
Balam Wooden Frame & Base, Upholstered Seat Ottoman
Balam Seat & Metal Base Chair
Balam End Table
Balam Table
Balam 2 Drawer, Desk
| Weight | 89.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.5 × 23.25 × 31.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Power |
Balam Black Balam, Round Dining Table
Balam Wooden Frame, Armchair
Balam Round Table Top
Balam Stool 24″
| Weight | 18.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 15.75 × 24 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Balam |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.