5/0 Queen Footboard – Desire
The Desire bedroom set is a stunning example of elegance and craftsmanship. Made from various types of wood, this bedroom set is meticulously crafted using sustainable and artisanal methods, showcasing both beauty and responsibility. With a tasteful deep brown finish, this collection blends modern and traditional elements, making it a timeless addition to your home.
Product Details
| Crafted of solid multi-woods. | Yes |
|---|---|
| Multi-step lacquer finishing with highlights creates a multidimensional, deep brown finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Available in Queen and Eastern King Sizes. | Yes |
| Box Spring is required. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Size | Queen |
| Group Color | Brown |
| Material | Pine |
| Other Material | Mixing woods |
| Finish | Multi-step lacquer finish in deep and light brown tones. A wire-brushed effect enhances the natural good grain |
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 76.5 × 9 × 37.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Country Cottage |
| Collection | Desire |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Desire Mirror
6/6 Eastern King Rails – Desire
5/0 Queen Rails – Desire
Desire 5 Drawer, Chest
| Weight | 161 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 20 × 53.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Country Cottage |
| Collection | Desire |
| Features | Storage |
Desire 3 Drawer, Nightstand
6/6 Eastern King Footboard – Desire
Desire 6 Drawer & 2 Door, Dresser
| Weight | 214 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 69 × 20 × 42.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Country Cottage |
| Collection | Desire |
| Features | Storage |
6/6 Eastern King Headboard – Desire
5/0 Queen Headboard – Desire
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.