Antique Mirror
The Antique collection is meticulously crafted from solid pine wood, featuring a captivating hand-distressed look in a multicolor finish. This collection serves as the perfect rustic addition to your home.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Pine |
| Finish | Multi-step, soft multi-colored finish on hand distressed wood provides an antique look and added protection with nitrocellulose-based lacquer |
| Style | Rustic |
| Crafted of solid pine wood. | Yes |
| A multi-step, soft, multi-colored finish on hand-distressed wood. | Yes |
| Mortise and tenon construction offer stability and durability. | Yes |
| Mirror sold separately. | Yes |
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44.25 × 1.75 × 35.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Antique |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Antique 4 Drawer Media Chest
Antique Bedroom Storage Trunk
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.25 × 17.75 × 18.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Antique |
| Features | Storage |
Antique 5 Drawer Chest
Iron Base Dining Table – Antique
Antique 8 Drawer 4 Doors Cocktail Table
Antique Multicolor, Bistro Table Barrel Design – Antique
Antique 6 Drawer 2 Doors Buffet
Antique Wooden barstool
5/0 Headboard – Antique
Antique 1 Drawer Chairside Table
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 26.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Antique |
| Features | Storage |
Antique 4 Drawer 2 Doors Sofa Table
Antique 52″ Counter Height Table
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Loft Brown Bar Stool
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Polyester, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Parota Platform Bed
Parota Nova 4 Drawer Chest
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Pueblo 24″ Wooden Stool
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.