Bonanza Twin Mansion Storage Bed – Cherry Finish in Twin – BB28-338-033B-302-333
You can have bedroom furniture that is made in the USA with this mansion bed. Its versatile style features simple molding on the headboard and recessed panels on the headboard with storage footboard. Perfect for a contemporary to transitional decor; this bed will easily update the look of any bedroom.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Made in the U.S.A. | Yes |
|---|---|
| Constructed from Cherry Veneers and Poplar Solids | Yes |
| Available in 4 finishes: Gray; Merlot; Cherry; White | Yes |
| Every tree used to create this collection is replaced with a new seedling in the mountains of Virginia. | Yes |
| Dimensions | 82 × 44 × 53 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cherry |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Twin |
| Collection | Bonanza |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bonanza 2-drawer Laptop/tablet Desk With Charging Station – BB28-778
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 52 × 30 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cherry |
| Style | Transitional |
| Collection | Bonanza |
| Features | Power |
Bonanza 2-drawer Laptop/tablet Desk With Charging Station – BB26-778
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 52 × 30 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Bonanza |
| Features | Power |
Bonanza Upholstered Storage Bed – Blue in Queen – BB26-551-053-050B-502-555
Bonanza Twin Upholstered Bed 3/3 – Blue in Queen – BB27-331-033-833-900
| Dimensions | 81 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Merlot |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Bonanza |
| Features | Fabric |
Bonanza Queen & King Poster Storage Bed – White Finish in Queen – BB29-557-050B-502-555
| Dimensions | 90.5 × 65 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | White |
| Detail Color | White |
| Style | Traditional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Bonanza |
| Features | Storage |
Bonanza Twin Upholstered Bed 3/3 – Linen in Queen – BB29-331-031-833-900
| Dimensions | 81 × 41.5 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | White |
| Detail Color | White |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Bonanza |
| Features | Fabric |
Bonanza Landscape Mirror – BB26-446
Bonanza Twin Upholstered Storage Bed 3/3 – Grey in Twin – BB28-331-034-033B-302-333
Bonanza Twin Upholstered Bed 3/3 – Grey in Queen – BB28-331-034-833-900
| Dimensions | 81 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cherry |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Bonanza |
| Features | Fabric |
Bonanza Twin Upholstered Bed 3/3 – Linen in Queen – BB28-331-031-833-900
| Dimensions | 81 × 41.5 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cherry |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Bonanza |
| Features | Fabric |
Bonanza Upholstered Bed – Linen in Queen – BB26-551-051-855-922
| Dimensions | 87 × 63.5 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Bonanza |
| Features | Fabric |
Bonanza Upholstered Bed – Blue in Queen – BB28-551-053-855-922
| Dimensions | 87 × 63.5 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cherry |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Bonanza |
| Features | Fabric |
Parota Parota, King Bed
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Avery King Bed
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.