Calavaras Fabric Panel Bed King
The texture of natural teak in a Smoked Truffle finish is balanced by softly upholstered panels on the Calavaras fabric panel bed. The headboard draws all eyes, with its open-work pattern of sliced teak, supported by an upholstered footboard and side rails. Exposed wood feet are finished in Smoke.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 5 |
| Cubes | 54.66 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 2620-011 |
| Fabric Shown | 2620-011 |
| Finish Shown | WDF – A01 Smoke and WDF – Smoked Truffle |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 396F46Q, 396H46 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 66.13 |
| Overall Product Width | 82.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 396F46Q Calavaras Footboard/Side Rails and 396H46 Calavaras Headboard |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Beds |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 331.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 6.75 in and 17.14 cm |
| Total Shipping Weight | 331.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 8.25 in and 20.96 cm |
| Depth | 90.94 in (230.99 cm) |
| Height | 66.13 in (167.97 cm) |
| Width | 82.25 in (208.91 cm) |
| Qty On Hand | 8 |
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Smoke – Upholstered Bed Program and Smoked Truffle |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Marcourt Fabric Banquette Without Pillows
| Dimensions | 34 × 73 × 50.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Palisades Leather Sofa Without Pillows & Nails
| Dimensions | 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Camino Fabric Swivel Chair Without Pillows
Argent Dining Table
Joss Accent Table
Nez Cocktail Table
Lorraine Accent Table
Alana Fabric Chair
| Dimensions | 33 × 32.5 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Croft Side Table
Penrose Entertainment Credenza
Lucia Fabric Swivel Chair
Avery King Bed
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Avery King Bed
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Parota Platform Bed
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.