Chapman King Panel Bed
Timeless Craftsman style gets a modern flair in the striking Chapman King Panel Bed, constructed of White Oak Veneers in a warm brown Sorrel finish to reveal the woodgrain and an exquisite diamond pattern on the headboard. A fine metal inlay and metal feet in a hand-hammered forged pewter add a designer detail. Includes the headboard, footboard and rails.
Product Details
| King sizeUnique hand-hammered metal accentsMetal inlayMetal feetFinish: The Sorrel finish is features oak veneers in a warm brown finish. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to the contemporary styleDistressed Finished: Sandbl | Yes |
|---|---|
| Primary Materials | White Oak Veneers and Metal |
| Finish | The Sorrel finish is features oak veneers in a warm brown finish. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to the contemporary style |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 205 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88 × 81.5 × 68.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Bed Size | King |
| Collection | Chapman |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Chapman King Four Poster Bed
Chapman Martini Table
Chapman Queen Four Poster Bed
Chapman Shou Sugi Ban End Table
Chapman Writing Desk
Chapman Side Table
Chapman Mirror
Chapman Three-Drawer Nightstand
Bedroom Chapman Queen Panel Bed
Chapman Rectangle End Table
Chapman Shou Sugi Ban Round Cocktail Table
Chapman Leg Nightstand
Sundance King Panel Bed
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Parota Parota, King Bed
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.