Chapman Wood Full Over Full Bunk Bed Black
Crisp lines and colors make this classic bunk bed perfect for a multi-functional space. Save room with the built-in ladder and sturdy guard rail. Crafted of solid pine, the sleek lines in the silhouette are supportive and offer enough room for under-the-bed storage or for a trundle (not included). Create a clean look with the smooth legs and angles. Great with a variety of motifs, this bed works well with traditional and modern decor.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Constructed with solid pine and plywood | Yes |
|---|---|
| Casual contemporary style bunk bed in multiple sizes, with slatted head and footboards | Yes |
| Available in twin-over-twin, twin-over-full, and full-over-full configurations | Yes |
| Separates into two individual beds when needed | Yes |
| Slat kits included | Yes |
| Available in black and white | Yes |
| Dimension | 79.75″w x 59.5″d x 60.75″h |
| Net Weight | 165.33 |
| Weight | 165.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.5 × 79.75 × 60.75 in |
| Brand | Coaster Furniture |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Full |
| Collection | Chapman |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Avery King Bed
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Sundance King Panel Bed
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Parota Parota, King Bed
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.