Jody – Porcelain Queen Bed 5/0 (natural)
A true dream come true, this luxurious upholstered bed is a statement-maker in every way. Worthy of being the focal point of the bedroom, it creates a high-end look with classic design elements that will always be in style. Tailored in an exquisite fabric cover, it features a matching footboard and side rails distinguished by superior construction features and upscale design details. Its plush layers of padding and touchably soft fabric ensure you are comfortably supported as you lounge in bed or enjoy a favorite book or movie.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Modern silhouette featuring plush hand-tufting in a grid pattern makes a bold statement | Yes |
|---|---|
| Upholstered in a high-performance, 100% polyester chenille fabric that is luxuriously soft | Yes |
| Built by master craftsman and hand-tailored for unparalleled beauty | Yes |
| Headboard is fully upholstered down to its base and looks beautifully finished regardless of mattress or boxspring height | Yes |
| Plush, extra-padded silhouette creates a beautiful crown effect at the top | Yes |
| Lower profile headboard works in rooms of all sizes | Yes |
| Premium slat system includes 5 slats and 11 legs (4 horizontal slats with 2 legs each, 1 vertical slat with 3 legs) for strength and durability | Yes |
| Designed to accommodate adjustable bed frames | Yes |
| Bed rails and footboard are 10″ (or more) high and 3” wide with extra padding for a soft look and feel | Yes |
| Fully upholstered bed rails are bolted on (versus hooked on) for extra stability | Yes |
| Bed frame is crafted of kiln-dried hardwood for support and longevity | Yes |
| Rich, dark brown finish highlights its four wood legs | Yes |
| Dimensions | 90.5 × 66.5 × 52 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Porcelain – Natural |
| Style | Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Jody |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Jody – Cornflower Queen Bed 5/0 (grey)
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Avery King Bed
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Parota Platform Bed
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.