Morgan Fabric Panel Bed Extended King (54″ H)
The fully upholstered Morgan panel bed brings elegant, transitional style to the bedroom. On the headboard, refined optional nailhead trim surrounds a picture frame panel, and the extended side rails accommodate the motion base for an adjustable mattress. Wooden feet available in Smoke or Espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King, Extended King and Queen |
| Com | 13 |
| Cubes | 30.40 |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 750FC66, 753H66 |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 82.25 |
| Pieces Shown | 750FC66 Footboard/Extended Side Rails and 753H66 Morgan Headboard |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 168.0 |
| Sizelabel | Extended King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 168.0 |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Product Type | Beds |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 84 in and 213.36 cm |
| Interior Bed Width | 79 in and 200.66 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Wooden feet available in Espresso finish (shown) or Smoke finish | Yes |
| Fully upholstered picture-framed panel headboard with optional nailhead trim | Yes |
| Depth | 89.88 in (228.3 cm) |
| Height | 54 in (137.16 cm) |
| Width | 82.25 in (208.91 cm) |
| Extended side rails are 2€ longer than standard rails to accommodate an adjustable mattress. | Yes |
| Dimensions | 89.88 × 82.25 × 54 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Extended King |
| Collection | Upholstered Bed Program |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Murray Fabric Panel Bed King
Morgan Fabric Headboard California King
Tinsley Fabric Panel Bed King
Murray Fabric Storage Panel Bed Queen
Avery Fabric Panel Bed Extended Queen
Avery Fabric Headboard Queen
Avery Fabric Headboard Queen
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Parota Platform Bed
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.