Murray Fabric Panel Bed Queen
The Murray panel bed has a distinctive headboard that showcases horizontal channels in varying widths. The design offers both style and comfort, which also extends to the fully upholstered frame. Exposed wood feet in Smoke or Espresso finishes
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | Queen |
| Com | 18 |
| Cubes | 32.15 |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Casegoods |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | B382-000 |
| Fabric Shown | B382-000 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 785FR4Q, 785H74Q |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 66 |
| Overall Product Width | 66.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 785FR4Q Murray Footboard/Side Rails and 785H74Q Murray Headboard |
| Product Name Search | Murray Fabric Panel Bed-Queen |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 174.5 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 7.38 in and 18.75 cm |
| Total Shipping Weight | 174.5 |
| Website Material | Fabric |
| Exposed wood feet in Espresso finish | Yes |
| Fabric: B382-000 | Yes |
| Note: Headboard cannot be used alone | Yes |
| Standard with three slats with adjustable center support | Yes |
| Fully upholstered headboard with horizontal channels, paired with upholstered footboard and side rails | Yes |
| Qty On Hand | 15 |
| Dimensions | 87.88 × 66.25 × 66 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Espresso Upholstered Bed |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Upholstered Bed Program |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Avery Fabric Headboard King
Graham Fabric Panel Bed California King
Avery Fabric Panel Bed Queen
Morgan Fabric Panel Bed California King (54″ H)
Maxime Fabric Shelter Bed Queen (58″ H)
| Dimensions | 94.25 × 69 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Espresso Upholstered Bed |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Upholstered Bed Program |
| Features | Fabric |
Murray Fabric Storage Panel Bed King
Avery Fabric Panel Bed Extended King
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Parota Parota, King Bed
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Avery King Bed
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.