New Lou Louie P’s King Sleigh Bed
Bring timeless elegance and refined character to your bedroom with the Louie P’s Sleigh Bed, a centerpiece that elevates your space with classic form and enduring craftsmanship. Finished in a rich Cognac tone and crafted from quality wood, its sweeping sleigh silhouette with a gracefully curved headboard and footboard evokes the romance of traditional design while feeling warm and inviting in today’s interiors. The generous proportions and thoughtful construction offer both presence and comfort, anchoring your sanctuary with a sense of heritage and style that resonates night after night.
Product Details
| Height from the floor to the bottom of the box spring is 9 inches | – |
|---|---|
| Footboard height is 30 inches | Yes |
| California King is also available as 07177B | Yes |
| Cognac finish | Yes |
| Dimensions | 93 × 86 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cognac |
| Style | Traditional |
| Bed Size | King |
| Collection | New Lou |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
New Lou Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 42 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cognac |
| Style | Traditional |
| Collection | New Lou |
| Features | Storage |
New Lou Louie P’s Queen Sleigh Bed
New Lou Louie P’s Cal King Sleigh Bed
New Lou Vertical Storage Mirror
| Dimensions | 10 × 36 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cognac |
| Style | Traditional |
| Collection | New Lou |
| Features | Storage |
New Lou Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 54 × 54 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cognac |
| Style | Traditional |
| Collection | New Lou |
| Features | Storage |
New Lou Drawer Dresser
New Lou Nightstand
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.