Odette Fabric Panel Bed King
Featuring upholstered panels and a hammered polished stainless steel frame, the Odette panel bed is both cozy and aesthetically bold. A minimalist form lets the materials take center stage. Perfect in its imperfection, the highly textured metal has a lived-in look and a luminous sheen.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 11 |
| Cubes | 34.70 |
| Fabric | 1148-100 |
| Fabric Shown | 1148-100 |
| Interior Bed Height | 30 in and 76.2 cm |
| Kitted Skus | 328FR06, 328H06 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 64 |
| Overall Product Width | 81 |
| Pieces Shown | 328FR06 Odette Footboard/Side Rails and 328H06 Odette Headboard |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 336.3 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 6.13 in and 15.57 cm |
| Total Shipping Weight | 336.3 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Upholstered inset headboard panel, footboard panel and side rails with hammered steel textured frame in Nickel finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 20.88 in and 53.04 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 14.81 in and 37.62 cm |
| Slat support system | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 85.38 in (216.87 cm) |
| Height | 64 in (162.56 cm) |
| Width | 81 in (205.74 cm) |
| Dimensions | 85.38 × 81 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Upholstered Bed Program |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Morgan Leather Panel Bed Queen
Avery Leather Panel Bed Queen (67.38″)
Morgan Fabric Panel Bed California King
Pryce Fabric Panel Bed California King
Avery Fabric Panel Bed Extended Queen
Murray Fabric Panel Bed Queen
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.