Olimpia Olimpia, King Bed
Indulge in the epitome of sustainability and elegance with our exquisite Olimpia collection. Crafted from the finest mango wood and meticulously designed to reflect the perfect harmony between minimalism and timeless elegance, this collection will transform your space into a haven of sophistication and style.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Size | King |
| Group Color | Brown |
| Material | Mango |
| Finish | Multi-step lacquer finish with a tequila color stain that lets the natural mango grain come through |
| Style | Transitional |
| Weight | 231 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.75 × 81.25 × 60 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Olimpia |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Olimpia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia 4 Drawer Chest
Olimpia Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.75 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia 6 Drawer Dresser
Olimpia Desk
| Weight | 61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51.25 × 21.75 × 31.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Power |
Olimpia Wooden Frame & Base, Sofa
Olimpia Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.5 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia Stool 24″
| Weight | 15.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 18.25 × 24 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.5 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia Wooden Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 21 × 34 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Parota Parota, King Bed
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.