Palma Canopy Bed King
The Palma canopy bed presents a stately look softened by earthy hues and organic materials. The oak-framed headboard and footboard feature woven abaca paneling with a warm gray tone. Clean lines and tubular steel hardware add a sleek, modern twist. White oak veneers are finished in Rustic Grey, pairing elegantly with steel accents in a Tarnished Nickel finish.
Product Details
| Bed Style | Canopy Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and King |
| Finish Shown | WDF – Rustic Grey |
| Kitted Skus | 369HF59, 369MTL, 369P59, 369R59 |
| Overall Product Height | 90 |
| Overall Product Width | 81 |
| Pieces Shown | 369HF59 Palma Headboard/Footboard, 369MTL Palma Metal Components, 369P59 Palma Canopy and 369R59 Palma Side Rails |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Beds |
| Roomtype | Bedroom |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Metal, Wood and Woven |
| Tubular steel collars and brackets in Tarnished Nickel finish | Yes |
| Woven abaca headboard and footboard panel in light grey wash finish | Yes |
| Wood-framed headboard and footboard of oak solids and rustic flat-cut white oak veneers in Rustic Grey finish | Yes |
| Wood canopy and side rails in Rustic Grey finish | Yes |
| Cubes | 29.02 |
| Floor To Top Of Side Rail | 16.50 in and 41.91 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 21 in and 53.34 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Video Thumbnail | http://images.salsify.com/image/upload/s–uRQ_TdX5–/xpn0rwiowtbeqaow2p8c.jpg |
| Shipping Weight | 414.7 |
| Top Of Slat | 8.75 in and 22.23 cm |
| Total Shipping Weight | 414.7 |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 88 in (223.52 cm) |
| Height | 90 in (228.6 cm) |
| Width | 81 in (205.74 cm) |
| Qty On Hand | 12 |
| Dimensions | 88 × 81 × 90 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Rustic Grey |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Palisades Leather Sofa Without Pillows
| Dimensions | 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Calavaras Cocktail Table
Boyd Etagere
| Dimensions | 16 × 56 × 82 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Azzura Console Table
Nonza Side Table
Kingston Leather Chair Without Nails
| Dimensions | 37.5 × 31 × 44.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Ornella Dining Table
Throw Pillow (18″ x 18″)
| Dimensions | 18 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Palisades Leather Sofa Without Nails
| Dimensions | 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Calavaras Side Table
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Avery King Bed
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Parota Parota, King Bed
Avery King Bed
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.