Playlist Harmony King Bed
Crafted for those who cherish timeless design and sumptuous comfort, the Harmony Bed is more than just a piece of furniture, it’s the centerpiece of your most intimate moments. Wrapped in a soft, richly textured Blended Linen Stone, its upholstered headboard and decorative nail‑head trim whisper of meticulous craftsmanship and subtle sophistication, inviting you to linger just a little longer in quiet mornings and evenings alike.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Upholstered headboard | Yes |
|---|---|
| Decorative nail head trim | Yes |
| Height from the floor to the bottom of the box spring is 8 inches | – |
| Fabric: Blended Linen-Stone-50% Linen, 50% Polyester | Yes |
| Brown Eyed Girl finish | Yes |
| Dimensions | 87 × 80 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brown Eyed Girl |
| Style | Traditional |
| Bed Size | King |
| Collection | Playlist |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Playlist Nightstand
| Dimensions | 17 × 28 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Smoke on the Water |
| Style | Transitional |
| Collection | Playlist |
| Features | Power |
Playlist Chest
Playlist Nightstand
| Dimensions | 17 × 28 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brown Eyed Girl |
| Style | Transitional |
| Collection | Playlist |
| Features | Power |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.