Portia King Upholstered Bed
Description
Description
Spruce Veneer and hardwood solids. Contemporary style with heavily wire brushed dark spruce finish with silver undertones. The angular “ring pull” style hardware has an antique gold finish.
Product Details
| Brushed Brindle Finish | Yes |
|---|---|
| Spruce Veneer and Hardwood Solids | Yes |
| Beds offered in King and Queen sizes | Yes |
| Beautifully upholstered headboards | Yes |
| Headboards feature exposed wood posts either side | Yes |
| Unique storage bench offered to accompany either bed | Yes |
| Construction | Spruce Veneer and hardwood solids |
| Material | Spruce Veneer and hardwood solids |
| Product Dimensions | 80.5″W x 91.75″D x 56″H |
| Weight | 180 Lbs. |
| Cube | 26.69 |
| Style | Contemporary |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Brushed Brindle |
| Kit Components | (1) PO-BR-9550K-BDL-HB; (1) PO-BR-9550K-BDL-FB; (1) PO-BR-9550QK-BDL-RS |
| Collection | Portia |
| Product Cube | 26.69 |
| Product Weight | 180.4 |
Additional information
Additional information
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 91.75 × 80.5 × 56 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Portia |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Portia Gentleman’s Chest
Portia Drawer Chest
Portia Drawer Dresser
Portia Drawer Chest
Portia Storage Bench
Portia Gentleman’s Chest
Portia Drawer Nightstand
Portia Drawer Dresser
Portia Mirror
Portia Queen Upholstered Bed
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Sundance King Panel Bed
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.