Preston Queen Bed
The Preston Bedroom Collection is constructed with Oak Veneer and Select Hardwoods. This collection is offered in a Weathered Vintage Oak Finish that is lightly wire-brushed and is complimented by the antiqued bronze hardware on all case-pieces.
Product Details
| Weathered Vintage Oak Finish | Yes |
|---|---|
| Oak Veneer and Select Hardwoods | Yes |
| Unique Lattice Patterned Headboard | Yes |
| Construction | Oak Veneer and Select Hardwoods |
| Material | Oak Veneer and Select Hardwoods |
| Product Dimensions | 65″W x 91″D x 58.125″H |
| Weight | 183 Lbs. |
| Cube | 21.10 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Weathered Vintage Oak |
| Kit Components | (1) PN-BR-3535Q-WVO-HB, (1) PN-BR-3550Q-WVO-FB, (1) PN-BR-3550QK-WVO-RS |
| Collection | Preston |
| Product Cube | 21.1 |
| Product Weight | 182.6 |
| Weight | 183 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 91 × 65 × 58.125 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut Veneer |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Preston |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Preston Dresser
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.13 × 66 × 40 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Vintage Oak |
| Style | Transitional |
| Collection | Preston |
| Features | Storage |
Preston Nightstand
Preston Chest
| Weight | 163 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.13 × 40 × 55.38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Vintage Oak |
| Style | Transitional |
| Collection | Preston |
| Features | Storage |
Preston Gentleman’s Chest
Preston Bunching Open File Cabinet
Preston Dresser
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.13 × 66 × 40 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WVO |
| Style | Transitional |
| Collection | Preston |
| Features | Storage |
Preston 58″ Half Ped Desk
Preston 48″ Bunching Bookcase
Preston Storage Bench
Preston Floor Mirror
Preston Mirror
Preston Chest
| Weight | 163 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.13 × 40 × 55.38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WVO |
| Style | Transitional |
| Collection | Preston |
| Features | Storage |
Avery King Bed
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Sundance King Panel Bed
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.