Puro Fabric Shelter Bed King
The Puro bed takes a traditional shelter design to new heights for comfort and style. The fully upholstered headboard wraps around at the corners and is supported by exposed wood feet in Smoke finish. Fully upholstered footboard and side rails continue the comfort story for a gorgeously inviting look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Shelter Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King and Queen |
| Finish Shown | WDF – A01 Smoke |
| Floor To Top Of Side Rail | 12.88 in and 32.72 cm |
| Interior Bed Height | 12.88 in and 32.72 cm |
| Kitted Skus | 321FR06, 321H06 |
| Overall Product Height | 61.81 |
| Overall Product Width | 82 |
| Pieces Shown | 321FR06 Puro Footboard/Side Rails and 321H06 Puro Headboard |
| Product Type | Beds |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 228.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 4.88 in and 12.4 cm |
| Total Shipping Weight | 228.0 |
| Website Material | Fabric |
| Exposed wood feet in Smoke finish | Yes |
| Fabric: 1133-010 | Yes |
| Fully upholstered shelter headboard that wraps around at the corners and fully upholstered footboard and side rails | Yes |
| Headboard cannot be used alone | Yes |
| Com | 18.75 |
| Cubes | 58.11 |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 89.13 in (226.39 cm) |
| Height | 61.81 in (157 cm) |
| Width | 82 in (208.28 cm) |
| Dimensions | 89.13 × 82 × 61.81 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Smoke – Upholstered Bed Program |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Andie Fabric Sofa
| Dimensions | 40.5 × 95 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Thatcher Accent Table
Nicolette Fabric Sofa
| Dimensions | 42 × 98 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Camino Fabric Swivel Chair
Boyd Etagere
| Dimensions | 16 × 56 × 82 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Lomond Nightstand
Randolph Side Table
Zephyr Accent Table
Alannis Panel Bed Queen
Hansby Nightstand
Carlie Fabric Sofa
| Dimensions | 45 × 94.5 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Parota Platform Bed
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.