Retreat Pole Rattan Cal King Upholstered Poster Bed withCanopy
Create a personal oasis inspired by tropical getaways with the Retreat Pole Rattan Upholstered Bed with Canopy. The dramatic bundled pole-designed motif with rope accents creates a laid-back luxury, complemented by the side rails crafted of Oak Veneers and finished in the Black Sand finish, transparent by design to reveal the unique character of the wood veneer. The Neo Cream fabric on the upholstered headboard adds inviting softness and comfort. Includes headboard, footboard and rails.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric upholstered headboardBundled pole designed motif with rope accentsFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beach | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Primary Materials | Oak Veneers, Fabric and Rope |
| Fabric | 85% Polyester, 10% Acrylic, 5% Cotton |
| Cleaning Code | S |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 233.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 81.5 × 90 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Bed Size | California King |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Retreat Pole Rattan Five-Drawer Chest
Retreat Cane Back Side Chair
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Cane Barrel Back Chair
Retreat Console Table
Casual Dining Retreat Pole Rattan Round Dining Table Top
Retreat King Upholstered Panel Bed
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Pole Rattan Nightstand
Retreat Cane Barrel Back Chair
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat End Table
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Foundations Panel Bed King
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.