Rhyan Upholstered Full Bed
The Rhyan Upholstered Bed Collection features a Smoke Fabric covering an Tufted Cushion, Arched Headboard with eye-catching Matte Chrome Nail Head Accents. The Poplar and Rubberwood Construction rounds out this collection, making it not only stylish but durable as well. These beds are offered as King, Queen, Full, and Twin sizes, so you can find the perfect fit for your space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Smoke Upholstered Fabric w/Nickle Nailhead Accents | Yes |
|---|---|
| 100% Polyester Fabric | Yes |
| Complete bed packs in one single carton | Yes |
| Construction | Poplar & Rubberwood |
| Material | Upholstered Fabric w/Chrome Nailhead Accents |
| Product Dimensions | 45.125″W x 82.125″D x 55″H |
| Weight | 75 Lbs. |
| Cube | 6.57 |
| Style | Traditional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Smoke Finish |
| Collection | Rhyan |
| Product Cube | 6.57 |
| Carton Weight | 74.6 |
| Product Weight | 65.6 |
| Color Code | SMK |
| Color Name | Rhyan Smoke Fabric |
| Carton Dimensions | 59.5″W x 40.25″D x 4.75″H |
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82.125 × 45.125 × 55 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Rhyan Smoke Fabric |
| Style | Traditional |
| Bed Size | Full |
| Collection | Rhyan Youth |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rhyan Upholstered Twin Bed
| Weight | 63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82.125 × 60.125 × 55 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Rhyan Smoke Fabric |
| Style | Traditional |
| Bed Size | Twin |
| Collection | Rhyan Youth |
| Features | Fabric |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.