San Mateo King Storage Bed | Tuscan
Solid wood bedroom suite available in four classic finish colors – Tuscan, Rustic White, Gray, and Wheat. Storage and standard bed rails in queen and king sizes plus four case piece options give plenty of room for organization. A gorgeous bedroom set that will last in function and style.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Tuscan, Rustic White, Gray, and Wheat Finish Options | Yes |
|---|---|
| Solid Wood | Yes |
| Select Hardwoods and birch Veneer Plywood | Yes |
| Available with standard and storage options | Yes |
| Storage beds include platform deck with slat supports | Yes |
| Construction | Select hardwood and thick veneers |
| Product Dimensions | King Dimensions: 84″W x 82″D x 58″H, Each bed needs a headboard, footboard and two rails to make a complete bed. Standard rails ship two per box. Storage rails ship one per box. |
| Weight | 414 Lbs. |
| Cube | 63.38 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Tuscan |
| Kit Components | (1) SM-BR-8865K-TUS-HB (1) SM-BR-8865K-TUS-FB (2) SM-BR-8865KS-TUS-RS |
| Collection | San Mateo |
| Product Cube | 63.38 |
| Product Weight | 413.6 |
| Tuscan, Rustic White and Gray Finish Options | Yes |
| Weight | 414 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 84 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
San Mateo Gentleman’s Chest | Gray
| Weight | 261 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 56 × 49.3 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | San Mateo Gentlemanschest Gry_sm Br 8811gc Gray C |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Nightstand | Gray
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 23 × 28.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | San Mateo Nightstand Gry_sm Br 8803 Gray C |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Dresser Mirror | Tuscan
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 43.5 × 34.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Dresser | Gray
| Weight | 235 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 60 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | San Mateo Dresser Gry_sm Br N8810 Gray C |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Chest | Gray
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 52.87 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Nightstand | Tuscan
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 23 × 28.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Dresser Mirror | Gray
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 43.5 × 34.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | San Mateo Dresser Mirror Gry_sm Br 8891 Gray C |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo King Standard Bed | Tuscan
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 84 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo 62″ Executive Desk | Gray
San Mateo 72″ Bunching Bookcase | Gray
San Mateo Dresser | White
| Weight | 235 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 60 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | San Mateo 10 Drawer Dresser_sm Br 8810 Rwh C |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo King Storage Bed | Wheat
| Weight | 414 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 84 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Wheat |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Parota Platform Bed
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Foundations Panel Bed King
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.