Zion Upholstered Full Bed
The Zion Upholstered Bed Collection features a Fog Fabric covering a sleek Headboard with Matte Chrome Nail Head Accents. The Poplar and Rubberwood Construction rounds out this collection, making it not only stylish but durable as well. These beds are offered as King, Queen, Full, and Twin sizes, so you can find the perfect fit for your space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fog Upholstered Fabric w/Nickle Nailhead Accents | Yes |
|---|---|
| Fabric Upholstered Bed w/Poplar & Rubberwood Construction | Yes |
| 100% Polyester Fabric | Yes |
| Complete bed packs in one single carton | Yes |
| Construction | Poplar & Rubberwood |
| Material | Upholstered Fabric w/Chrome Nailhead Accents |
| Product Dimensions | 58.125×80.125×49.75 |
| Weight | 61 Lbs. |
| Cube | 4.06 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Fog |
| Collection | Zion |
| Product Cube | 4.06 |
| Carton Weight | 60.7 |
| Product Weight | 54.6 |
| Color Code | FOG |
| Color Name | Zion Fog Fabric |
| Carton Dimensions | 59.5×27.25×4.5 |
| Weight | 61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80.125 × 58.125 × 49.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Zion Fog Fabric |
| Style | Modern |
| Bed Size | Full |
| Collection | Zion Youth |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Zion Upholstered Twin Bed
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80.125 × 43.125 × 49.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Zion Fog Fabric |
| Style | Modern |
| Bed Size | Twin |
| Collection | Zion Youth |
| Features | Fabric |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.