Loft Brown 5 Drawer Chest
The Loft Brown Collection is constructed using pine wood that has been hand-stained and distressed, complemented by hand-forged iron hardware. This beautiful collection features a wide range of high and low finish colors, making it a striking addition to any room décor you choose to design.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Multicolor |
| Material | Pine |
| Finish | Multi-step, hand-painted finish in a gray and brown color scheme for a “reclaimed wood” look. |
| Style | Transitional |
| Crafted of solid pine wood and engineered wood on the tops to prevent seasonal cracks. | Yes |
| Multi-step hand-painted water-based acrylic lacquer finish in gray and brown tones for an updated “reclaimed wood” look. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele steel slides. | Yes |
| Custom metal handles with non-chip finish. | Yes |
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 20 × 53.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Transitional |
| Collection | Loft Brown |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Loft Brown 45″ Cocktail Table
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 45 × 17.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Transitional |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Storage |
Loft Brown Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 179 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94.5 × 40.75 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Frame & Base, Armchair
Loft Brown Table Base
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 68.75 × 40.75 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown 3 Drawer File (fits letter & legal size)
5/0 Platform – Loft Brown
Loft Brown 4 Shelves, Bookcase
| Weight | 110.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 13 × 72.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Industrial |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Storage |
Loft Brown 3 Drawer 6 Doors Kitchen Island
Loft Brown Wooden Frame & Base, Loveseat
Loft Brown 5 Drawer Desk
Tribeca Tall Drawer Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Serenity Five Drawer Chest
Silhouette Tall Drawer Chest
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Prado Tall Drawer Chest
5 Drawer Chest 6441CHT
Modulum Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.