Alta Chest | Harvest
The Alta Bedroom Collection is constructed from Solid Brushed Ash. Offered in a beautiful Harvest finish. The case pieces in this collection feature English Dovetail joinery and classic brushed metal hardware to compliment the new Harvest Finish.
Product Details
| Harvest Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Brushed Ash Construction | Yes |
| 5 piece Cedar drawer construction | Yes |
| Full Extension drawer glides | Yes |
| Classic brushed metal hardware | Yes |
| Construction | Solid Brushed Ash |
| Product Dimensions | 40″W x 19″D x 54.76″H |
| Weight | 158 Lbs. |
| Cube | 30.39 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Harvest |
| Collection | Alta |
| Product Cube | 30.39 |
| Carton Weight | 158.4 |
| Product Weight | 138.6 |
| Color Code | HVT |
| Color Name | Harvest Brown |
| Carton Dimensions | 42.6″W x 21.57″D x 57.13″H |
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 54.76 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Harvest |
| Style | Transitional |
| Collection | Alta |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Alta Mirror | Harvest
Alta Standard Chest | Brushed Ash
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 54.76 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Brushed Ash |
| Style | Transitional |
| Collection | Alta |
| Features | Storage |
Alta Storage Bed | Brushed Ash
Alta Dresser | Brushed Ash
| Weight | 173 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 63.6 × 39 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Brushed Ash |
| Style | Transitional |
| Collection | Alta |
| Features | Storage |
Alta Nightstand | Harvest
Alta Mirror | Brushed Ash
Alta Standard Chest | Brushed Ash
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 54.76 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Brushed Ash |
| Style | Transitional |
| Collection | Alta |
| Features | Storage |
Alta Door Chest | Brushed Ash
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 58.74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Brushed Ash |
| Style | Transitional |
| Collection | Alta |
| Features | Storage |
Alta Nightstand | Brushed Ash
Alta Chest | Harvest
Alta Queen Storage Bed | Harvest
Alta Gentleman’s Chest | Harvest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Modulum Tall Drawer Chest
Eastman Drawer Chest
Skylar Door Chest
Tempo Tall Drawer Chest
Stratum Door Chest
Solaria Tall Drawer Chest
5 Drawer Chest 6441CHT
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Tribeca Tall Drawer Chest
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.