Americana Bachelor Chest
In a classic, charming design with a nostalgic flair, the Americana Bachelor Chest is reminiscent of a simpler, more genteel time. It has a scalloped shaped base and is finished in the timeworn white Daisy finish on Cathedral Oak Veneers. The four self-closing drawers have the warm Honey interior finish. Metal alloy bar and knob pulls are in an antique bronze finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four self-closing drawersInterior finish is HoneyScalloped shaped baseFinish: The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 17.875W x 13.5D x 4.625H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 39.25W x 13.5D x 6.5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Alternate Finish Items | 7050-90217-89 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 41.00 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Weight | 227.00 |
| Carton Width | 50.00 |
| Clearance | 5 |
| Depth | 20.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 40 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 36.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 4 |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 46.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 194 |
| Image Role Data | {“7050_90217_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_90217_02_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”7050_90217_02_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 194 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 46 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Casual Dining Americana Round Pedestal Table Top w/1-22in leaf
Bedroom Americana 5/0-6/6 Rails
Americana California King Panel Bed
Bedroom Americana 6/0-6/6 Headboard
Americana Bachelor Chest
Casual Dining Americana Round Pedestal Dining Table Base
Americana Dresser
Americana King Upholstered Poster Bed
Bedroom Americana 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Americana Landscape Mirror
Americana Floor Mirror
Tribeca Door Chest
Stratum Door Chest
Modulum Door Chest
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Serenity Five Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Skylar Door Chest
Silhouette Tall Drawer Chest
Parota Nova 4 Drawer Chest
Monolith Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.