Calistoga B2590-32 Gentleman’s Chest
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 45″W x 20″D x 68″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 114.3cm W x 50.8cm D x 172.72cm H |
| Construction & Features | 1 sliding wood door |
| Construction & Features | 6 drawers with felt lined top drawer on the left |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves ,1 clothes rod and 2 drawers on the right |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | adj. shelves and back panel are of MDF with pine veneer. |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Additional information
Additional information
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 45 × 68 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Charcoal |
| Style | Traditional |
| Collection | Calistoga B2590 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Calistoga Wood Queen/King Shutter Panel Bed Rails SU
Calistoga Wood Queen Panel Bed Headboard KD
Calistoga Wood King Shutter Panel Bed Footboard SU
Calistoga Wood King Shutter Panel Bed Headboard KD
Calistoga B2590-01 Drawer Nightstand
Calistoga B2590-10 Drawer Chest
Calistoga Wood Queen Shutter Panel Bed Footboard SU
Calistoga B2590-40 Landscape Mirror
Calistoga B2590-55 Queen Shutter Panel Bed
Calistoga B2590-65 King Shutter Panel Bed
Calistoga Wood Cal.King Panel Bed Rails SU
Calistoga Wood Queen Panel Bed Footboard SU
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Monolith Tall Drawer Chest
Michael Alan Showroom
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Michael Alan Showroom
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
5 Drawer Chest 6441CHT
Silhouette Tall Drawer Chest
Tempo Tall Drawer Chest
Stratum Door Chest
Eastman Drawer Chest
Skylar Door Chest
Trianon Armoire
Prado Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.