Haines Dresser
The Haines dresser marries distressed pine with sleek metal for a rustic modern look. Enhanced by a moody Sable Brown finish, the planked pattern on the top and drawers emphasizes the different textures and shades of the wood. Tubular steel feet are finished in Gray Mist, providing a smooth, industrial contrast to the rustic wood grain. This minimalist piece brings casual style and ample storage to the bedroom.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 35.8 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | MTF – 303 Grey Mist and WDF – 303 Sable Brown |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 63 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Haines Dresser |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Dresser |
| Program | Logan Square |
| Rooms | Bernhardt_Loft_Logan-Square_2020_Catalog-0032.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 183.0 |
| Total Shipping Weight | 183.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Center wood support leg | Yes |
| Tubular steel feet in painted Gray Mist finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Six drawers with metal tab pulls | Yes |
| Sable Brown finish | Yes |
| Qty On Hand | 7 |
| Dimensions | 20 × 63 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable Brown and Grey Mist |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Logan Square |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Finch Arm Chair
| Dimensions | 22.75 × 24 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Logan Square |
| Features | Fabric |
Haines Nightstand
LaSalle Panel Bed King
| Dimensions | 94.5 × 83 × 53 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Cinder |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Logan Square |
| Features | Fabric |
Oakley Mirror
Eastman Entertainment Credenza
Merrion Dining Table
Eastman Drawer Chest
Fuller Panel Bed King
Finch Arm Chair
| Dimensions | 22.75 × 24 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Logan Square |
| Features | Fabric |
Draper Dining Table
Fuller Panel Bed Queen
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Silhouette Dresser
Greer Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Albion Dresser
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Parota 7 Drawer Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Antique 6 Drawer Dresser
Cameron Six Drawer Dresser
Marshall Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.