Leesburg Dresser
Stately, stylish and striking, the Leesburg Dresser brings a graceful focal point to your room and is loaded with practical function. Featuring 10 drawers, the dresser has a drop-in felt liner in the right drawer, hidden storage in the third drawer on the left, a drop-down top left drawer with wire management and a jewelry tray in the top center drawer, along with cedar-lined bottom drawers. Finished in a rich mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light physical distressing.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Ten drawersDrop-in felt-liner in right drawerHidden storage drawer in third drawer on leftDrop-down left top drawer with wire managementJewelry tray in top center drawerCedar-lined bottom drawersFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finis | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 9.5W x 13.375D x 5.25H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 20.75W x 13.375D x 5.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd Row Center Drawer Dimensions | 27.5W x 13.375D x 6H |
| 2nd Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd Row Left Drawer Dimensions | 11.25W x 13.375D x 6H |
| 2nd Row Left Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Right Drawer Dimensions | 12.375W x 13.375D x 6H |
| 2nd Row Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 27.5W x 13.375D x 7.25H |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 326.28 |
| Carton Width | 71.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 42.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 10 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 277.78 |
| Image Role Data | {“5381_90002_00008room”:[“Room Image 1″],”5381_90666room”:[“Room Image 2″],”5381_90002silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_90002top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 277.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Leesburg Landscape Mirror
Leesburg Bedroom Wood Rails 6/0
Leesburg Bachelor’s Chest
Leesburg Queen Poster Bed
Leesburg Bedroom Poster Footboard 5/0
Leesburg Bedroom Upholstered Headboard 5/0
Leesburg Executive Desk
Leesburg Demilune Hall Console
Leesburg King Upholstered Bed
Leesburg Bedroom Poster Headboard 6/0-6/6
Leesburg Bedroom Poster Headboard 5/0
Leesburg Upholstered Arm Chair
Foundations Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Tribeca Dresser
Holden Six Drawer Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Everette Six Drawer Dresser
Antique 6 Drawer Dresser
Parota 7 Drawer Dresser
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Albion Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.