Linea Dresser
With its flawless artistry and understated elegance, Linea sets a new standard for rustic modern collections. An asymmetrical form gives the nine-drawer Linea dresser its singular look. Crafted from heavily textured metal, an open base provides support while a matching metal band wraps around the front of the case. Finished in Cerused Greige, wire-brushed oak veneers offer subtle textures. Irregular ring pulls in a Textured Graphite finish deliver a jewelry-like feel, adding to the artistic appeal of this eye-catching piece.
Product Details
| Cubes | 40.16 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 384 Textured Graphite and WDF – 384 Cerused Greige |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 71.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Linea |
| Rooms | Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0021.jpg and Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0030.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 314.6 |
| Total Shipping Weight | 314.6 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Case of white oak veneers in Cerused Greige finish atop cast aluminum front post and base in Textured Graphite finish | Yes |
| Dresser is bored for optional 384-321G mirror support attachment | Yes |
| Nine drawers | Yes |
| Part of the Linea collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Qty On Hand | 25 |
| Width | 71.5 in (181.61 cm) |
| Dimensions | 19 × 71.5 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige and Textured Graphite |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linea Side Table
Linea Buffet
Linea Side Chair
| Dimensions | 26.44 × 22 × 37.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Cerused Charcoal |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Linea Console Table
Linea Side Chair
| Dimensions | 26.44 × 22 × 37.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Linea Dining Table
Linea Console Table
Linea Cocktail Table
Linea Mirror
Linea Arm Chair
| Dimensions | 26.38 × 25 × 37.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Cerused Charcoal |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Linea Arm Chair
| Dimensions | 26.38 × 25 × 37.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Cerused Charcoal |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Foundations Dresser
Silhouette Dresser
Forrest Six Drawer Dresser
Greer Six Drawer Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Haines Dresser
| Dimensions | 20 × 63 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable Brown and Grey Mist |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Logan Square |
| Features | Storage |
Parota 7 Drawer Dresser
Everette Six Drawer Dresser
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Caleb Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.