Linea Dresser
With its flawless artistry and understated elegance, Linea sets a new standard for rustic modern collections. Sleek lines, distinctive finishes and an asymmetrical form give the Linea dresser its singular look. Wire-brushed oak veneers offer subtle textures, while a Cerused Greige finish partners elegantly with cast aluminum hardware in a Textured Graphite finish. The heavily textured metal gives the circular pulls and faceted knobs a jewelry-like feel, adding to the artistic appeal of this eye-catching piece.
Product Details
| Cubes | 43.21 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2018 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 384 Cerused Greige |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 40.25 |
| Overall Product Width | 68 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Linea Dresser |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Linea |
| Rooms | Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0030.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 312.4 |
| Total Shipping Weight | 312.4 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Bowed front with eight drawers | Yes |
| Dresser is bored for optional 384-321G mirror support attachment | Yes |
| Part of the Linea collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design | Yes |
| White oak veneers in Cerused Greige finish | Yes |
| Two center support legs | Yes |
| Qty On Hand | 26 |
| Dimensions | 19 × 68 × 40.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Cerused Charcoal |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Linea Sideboard
Linea Dining Table
Linea Cocktail Table
Linea Arm Chair
| Dimensions | 26.38 × 25 × 37.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Linea Side Chair
| Dimensions | 26.44 × 22 × 37.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Linea Dining Table
Linea Cocktail Table
Linea Panel Bed King
| Dimensions | 90 × 82.75 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Cerused Charcoal |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Linea Dresser
Linea Side Table
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Ritter Dresser
Cameron Six Drawer Dresser
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Lowe Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Everette Six Drawer Dresser
Holden Six Drawer Dresser
Belmont Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.