Ludwig Brown Dresser
Understated yet elegant, the Ludwig dresser features clean lines and tapered, splayed legs in a warm, walnut finish for a classic mid-century modern look. Designed to perfectly complement the different Ludwig beds in the collection, this dresser provides six spacious drawers accented with round, brushed brass pulls. All upper drawers are felt-lined to keep contents protected and in place. For added dimension and convenience, pair this with an optional coordinating mirror. A small-scale silhouette makes this dresser a perfect fit for any size space.
Product Details
| Collection | Ludwig |
|---|---|
| Features | Drawer(s) |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Dressers |
| Carton Volume | 25.961 |
| Carton Weight | 182.600 lb |
| Product Weight | 162 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 25.540 |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 58 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Ludwig |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Ludwig Brown End Table
Ludwig Black King Bed
Ludwig Black Queen Bed
Ludwig Brown Drawer Chest
Ludwig Brown Nightstand
Marshall Six Drawer Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Belmont Six Drawer Dresser
Albion Dresser
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Lowe Dresser
Silhouette Dresser
Cameron Six Drawer Dresser
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Tribeca Dresser
Antique 6 Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.