Merrifield B5906-22 Double Drawer Dresser
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 60″W x 16.5″D x 36″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 152.4cm W x 41.91cm D x 91.44cm H |
| Construction & Features | 6 drawers |
| Construction & Features | laminated drawers w/french dovetail in front & screws in back |
| Construction & Features | side mount soft close ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers at front feet |
| Construction & Features | floor protectors at back feet |
Additional information
Additional information
| Weight | 296.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 60 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | M11291 Natural Fabric, Sandstone Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Merrifield B5906 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
B5906-22
Category: Dressers
Tags: Cream, Dressers, Magnussen Home, Sandstone Beige, M11291 Natural Fabric
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Merrifield B5906-54A Complete Queen Panel Storage Bed
| Dimensions | 87 × 62.63 × 53 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | M11291 Natural Fabric, Sandstone Beige |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Merrifield B5906 |
| Features | Storage |
Merrifield Wood Queen Panel Bed Footboard SU
Merrifield Wood Twin Panel Bed Headboard KD
Merrifield B5906-88 Complete Twin Panel Bed
Merrifield Wood Full Panel Bed Footboard SU
Merrifield Wood Queen Panel Bed Storage Footboard KD
Merrifield Wood Queen Panel Bed Headboard KD
Merrifield Wood King Panel Bed Headboard KD
Merrifield B5906-54 Complete Queen Panel Bed
Merrifield Wood King Panel Bed Footboard SU
Merrifield B5906-10 Drawer Chest
Merrifield B5906-55 Complete Queen Panel Bed w/Upholstered Headboard
Holden Six Drawer Dresser
Linea Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Forrest Six Drawer Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Crosby Six Drawer Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Michael Alan Showroom
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Menton Dresser
Albion Dresser
Michael Alan Showroom
Tribeca Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.