Modern Walker Drawer Dresser
The Walker Drawer Dresser boasts nine drawers and is finished in an organic Natural Oak, offering a versatile and dynamic piece that’s as functional as it is aesthetically pleasing. Its natural finish highlights the inherent beauty of the wood, making this dresser a timeless addition to any bedroom seeking a blend of practicality and natural elegance.
Product Details
| Organic Natural Oak Finish | Yes |
|---|---|
| 9 Drawers | Yes |
| Removable Gray felt lined jewelry tray in top Right and Left drawers | Yes |
| Metal plate hardware | Yes |
| Tip Kit | Yes |
| Adjustable Levelers | Yes |
| Dimensions | 19 × 72 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Organic Natural Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Modern Bowie Bed King
| Dimensions | 99 × 85 × 54 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Modern |
| Features | Leather |
Modern Sable Three Drawer Nightstand
Modern Lux Wall Bed King
| Dimensions | 98 × 162 × 50 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Etagere
Modern Callon Round Dining Table
Modern Walker Nightstand
Modern Sable Utility Cabinet
| Dimensions | 20 × 42 × 84 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Storage |
Modern Slate Pedestal Large
Modern Metal Martini Table
Modern Desert Nine Drawer Dresser
| Dimensions | 19 × 72 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Desert |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Storage |
Modern Aceton Bed Queen
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Greer Six Drawer Dresser
Tribeca Dresser
Foundations Dresser
Silhouette Dresser
Marshall Six Drawer Dresser
Cameron Six Drawer Dresser
Belmont Six Drawer Dresser
Forrest Six Drawer Dresser
Dovetail Dresser Sun Bleach White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
Foundations Dresser
Albion Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.