Dixon Nightstand
Bernhardt Interiors is a curated collection that offers high-design furniture with an eclectic edge. The Dixon nightstand features a minimalist exposed frame supporting two-drawers. With rustic and casual appeal, the nightstand is crafted from sandblasted oak in Weathered Charcoal finish that accentuates the woodgrain. Round metal pulls offer contrast to the linear design, while the Graphite finish on the aluminum frame adds texture and a touch of industrial chic.
Product Details
| Cubes | 17.65 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Weathered Charcoal |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 34 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 135.0 |
| Total Shipping Weight | 135.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Sandblasted oak veneers in Weathered Charcoal finish | Yes |
| Two drawers | Yes |
| Solid aluminum frame in Graphite finish | Yes |
| Depth | 18.63 in (47.32 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 21 |
| Dimensions | 18.63 × 34 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Charcoal |
| Style | Industrial Rustic |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rune Entertainment Credenza
Throw Pillow (21″ x 21″)
| Dimensions | 21 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Lorraine Accent Table
Calavaras Dresser
Slater Buffet
| Dimensions | 20 × 68 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Azucar |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Throw Pillow (24″ x 16″)
| Dimensions | 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Helena Fabric Sofa Without Pillows Metal Foot
| Dimensions | 41 × 96 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Throw Pillow (24″ x 24″)
| Dimensions | 24 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Palisades Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 40 × 82.5 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Arctic Dining Table
Ardmore Fabric Bench
| Dimensions | 28.5 × 71 × 15 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Industrial |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Spencer Fabric Chair
Linea Nightstand
Belmont Three Drawer Nightstand
Dorsey One Drawer USB-charging Nightstand in Granola
Menton Nightstand
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Warner Three Drawer Nightstand
Foundations Nightstand
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Menton Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.