Prado Nightstand
The Prado nightstand finds its inspiration in the coffered ceilings of the Prado museum. Two pull-to-open drawers showcase a dimensional geometric design in cast resin overlays. Subtle grain patterns are highlighted with a Tawny finish. A two-port USB unit offers added functionality on the back of the case.
Product Details
| Cubes | 14.93 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 324 Tawny |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 28.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Prado Nightstand |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Prado |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 148.2 |
| Total Shipping Weight | 148.2 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Two soft-close drawers with coffered design cast resin drawer fronts | Yes |
| Two-port USB unit on back of case | Yes |
| Wire-brushed, white oak veneers in Tawny finish | Yes |
| Metal drawer pulls in Bright Graphite finish | Yes |
| Instock | Yes |
| Qty On Hand | 137 and DC 35 |
| Dimensions | 19 × 28.5 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Prado Arm Chair
| Dimensions | 25.88 × 23.25 × 38.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Prado Dining Table
Prado Console Table
Prado Side Chair
| Dimensions | 25.88 × 21 × 38.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Prado Accent Table
Prado Entertainment Credenza
Prado Dresser
Prado Panel Bed California King
| Dimensions | 99 × 79.75 × 59 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Porcini |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | California King |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Prado Side Table
Prado Nightstand
Prado Mirror
Prado Nightstand
| Dimensions | 18 × 38 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Porcini and Bright Graphite |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Storage |
Balam 2 Drawer, Nightstand
Foundations Nightstand
Modern Wilshire Nightstand
Parota Nova 2 Drawer Nightstand
Foundations Nightstand
Arlyn Nightstand
Foundations Nightstand
Parota 2 Drawer Nightstand
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Linea Nightstand
Menton Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.