Santa Barbara Nightstand
The Santa Barbara collection offers a fresh perspective on traditional furniture design. Inspired by Californias laid-back vibe, the Santa Barbara bachelors chest features wire-brushed, cerused oak veneers with subtle textures and light strokes of color in the grain. The Sandstone finish is bright and fresh, while the steel ring pulls in tinted Vintage Nickel have an aged look. The attention to detail and artistry continues with overlays on the three drawers and turned bun feet.
Product Details
| Cubes | 21.1 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 385 Sandstone |
| Overall Product Height | 29.75 |
| Overall Product Width | 39.63 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Santa Barbara |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 156.53 |
| Total Shipping Weight | 156.53 |
| Website Material | Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Turned foot | Yes |
| Wood top is removable for use of optional 385-230S stone top | Yes |
| Three drawers with overlays | Yes |
| Depth | 20.63 in (52.4 cm) |
| Height | 29.75 in (75.56 cm) |
| Qty On Hand | 61 and DC 13 |
| Width | 39.63 in (100.66 cm) |
| Dimensions | 20.63 × 39.63 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Traditional |
| Collection | Santa Barbara |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Santa Barbara Panel Bed King
| Dimensions | 93.63 × 80.75 × 70 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone and Vintage Nickel |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Fabric |
Santa Barbara Panel Bed Queen
| Dimensions | 93.63 × 64.75 × 66 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone and Vintage Nickel |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Fabric |
Santa Barbara Nightstand
Santa Barbara Nightstand
Santa Barbara Nightstand
| Dimensions | 19 × 26 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Fabric |
Santa Barbara Bench
Santa Barbara Dresser
Santa Barbara Side Chair
| Dimensions | 28 × 21.75 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Fabric |
Santa Barbara Arm Chair
| Dimensions | 28 × 25.13 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Fabric |
Warner Three Drawer Nightstand
Dorsey Two Drawer Usb-charging Nightstand In Granola
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Emery Three Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Foundations Nightstand
Foundations Nightstand
Dorsey One Drawer USB-charging Nightstand in Granola
Dovetail Night Stand – 754-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sun Bleached White |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Foundations Nightstand
Antique 2 Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.