Easy STOOLS 44554-26WE/1B25KZF4
If your home’s interior is a pleasing mix of minimalist furniture and tasteful esthetics, then the Easy stool is the perfect addition. Naturally beautiful, sleek, and anything but fussy, it can even be completely tucked away under the island to maximize your space. This stool’s classic design feels at home in any type of decor.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| Non-swivel stool | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Material | Upholstered seat |
Videos
| Dimensions | 16.75 × 16.75 × 26.75 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silver Grey Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Easy |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Easy STOOLS 44554-26WE/1B25KXF4
| Dimensions | 16.75 × 16.75 × 26.75 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | White |
| Detail Color | Light Grey Polyester |
| Style | Transitional |
| Collection | Easy |
| Features | Swivel |
Easy STOOLS 44554-26WE/1B25JMF4
| Dimensions | 16.75 × 16.75 × 26.75 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blue Polyurethane |
| Style | Contemporary |
| Collection | Easy |
| Features | Swivel |
Easy Non swivel stool 44554-30WE/1B25JMF4
Easy STOOLS 44554-26WE/1B27JMF4
| Dimensions | 16.75 × 16.75 × 26.75 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blue Polyurethane |
| Style | Minimalist |
| Collection | Easy |
| Features | Swivel |
Easy Non swivel stool 44554-26WE/1B27HKF4
Loft Brown Bar Stool
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Polyester, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Bliss Barstool
| Dimensions | 22 × 18.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Monroe Barstool
| Dimensions | 21 × 18.75 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | White |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Stone 30″ Stool in Two Tone
| Dimensions | 18.25 × 18.25 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse |
Darlene STOOLS 40573-30/25DB
Mayer Leather Bar Stool – Jet Black
Pueblo 24″ Wooden Stool
Helix Barstool
| Dimensions | 18 × 21.25 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Escape Dining Swivel Bar Stool With Auto Return
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.