Krista Non swivel stool 40361-26/67LA
The KRISTA stool is inspired by Scandinavian minimalist design characterized by clean, simple and unadorned lines. The padded and rounded seat contrasts nicely with the metal base and backrest. The KRISTA stool adapts to any kind of decor, from classic to modern. Try it, adopt it!
| Dimensions | 20.75 × 19.75 × 38.875 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | LA Gem |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Krista |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Krista Chair 30361/67LA
Krista Non swivel stool 40361-30/67LA
Valebeck Bar Height Bar Stool
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 42 × 19.25 in |
| Color | Brown, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Brock STOOLS 41435-26/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.25 × 37.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Modern |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Highland Backless Stool
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 24.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Bliss Barstool
| Dimensions | 22 × 18.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Helix Barstool
| Dimensions | 18 × 21.25 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Regal Barstool
| Dimensions | 20.5 × 17 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.