Maureen STOOLS 44344-26WE/1B69GXF4
The Maureen swivel stool will surely become a standout feature in your modern or contemporary space. Its open-back silhouette and sleek metal base will elevate the aesthetic of any setting. With its wide padded seat and gently curved backrest, you and your guests will enjoy the comfort of this barstool. Designed with a 360-degree swivel for easy movement, you’ll savor every moment spent around your kitchen island or bar.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| 360-degree swivel without memory return | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Material | Upholstered seat and backrest |
| Dimensions | 23.125 × 22.625 × 37.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Black Faux Leather |
| Style | Modern |
| Collection | Maureen |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Maureen STOOLS 44344-30WE/1B25GWF4
| Dimensions | 23.125 × 22.625 × 41.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Grey-Beige PVC |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maureen |
| Features | Swivel |
Maureen STOOLS 44344-26WE/1B25GWF4
| Dimensions | 23.125 × 22.625 × 37.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Grey-Beige PVC |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maureen |
| Features | Swivel |
Maureen STOOLS 44344-26WE/1B69GWF4
| Dimensions | 23.125 × 22.625 × 37.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Grey-Beige PVC |
| Style | Modern |
| Collection | Maureen |
| Features | Swivel |
Maureen STOOLS 44344-26WE/1B25GXF4
| Dimensions | 23.125 × 22.625 × 37.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Black Faux Leather |
| Style | Modern |
| Collection | Maureen |
| Features | Swivel |
Darlene STOOLS 40573-30/25DB
Brock STOOLS 41435-30/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.875 × 41.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Valebeck Bar Height Bar Stool
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 42 × 19.25 in |
| Color | Brown, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Escape Dining Swivel Bar Stool With Auto Return
Helix Barstool
| Dimensions | 18 × 21.25 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Regal Barstool
| Dimensions | 20.5 × 17 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Circa Barstool
| Brand | Elite Modern |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Valebeck Counter Height Bar Stool
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 37.25 × 16.75 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Leather Match, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Pueblo 24″ Wooden Stool
Stone 30″ Stool in Two Tone
| Dimensions | 18.25 × 18.25 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse |
Abby STOOLS 40358-26/25LFNA
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.