Monza STOOLS 44582-26WE/1B25GTF4
“A distinctly modern take on the stool, this model blends trendy metal design with rounded lines. And with its stunning, sophisticated backrest, it’s a head turner for sure! The Monza stool is a must for your kitchen island.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| 360-degree swivel without memory return | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Material | Upholstered seat and metal backrest |
Videos
| Dimensions | 19 × 18.125 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Greige Faux Leather |
| Style | Contemporary |
| Collection | Monza |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monza STOOLS 44582-26WE/1B57BPF4
| Dimensions | 19 × 18.125 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Grey White Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Monza |
| Features | Swivel |
Monza STOOLS 44582-26WE/1B25EUF4
| Dimensions | 19 × 18.125 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Grey Polyurethane |
| Style | Modern |
| Collection | Monza |
| Features | Swivel |
Monza STOOLS 44582-26WE/1B57EUF4
| Dimensions | 19 × 18.125 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Grey Polyurethane |
| Style | Modern |
| Collection | Monza |
| Features | Swivel |
Monza STOOLS 44582-26WE/1B25BPF4
| Dimensions | 19 × 18.125 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Grey White Polyester |
| Style | Modern |
| Collection | Monza |
| Features | Swivel |
Monza STOOLS 44582-26WE/1B57GTF4
| Dimensions | 19 × 18.125 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Greige Faux Leather |
| Style | Contemporary |
| Collection | Monza |
| Features | Swivel |
Monza STOOLS 44582-30WE/1B25BPF4
| Dimensions | 19 × 18.125 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Grey White Polyester |
| Style | Modern |
| Collection | Monza |
| Features | Swivel |
Brock STOOLS 41435-30/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.875 × 41.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Marquez Barstool 24″
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 21.25 × 45.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
SNF 8175 Barstools
| Dimensions | 23 × 24 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Collection | Canadel |
| Features | XT |
| Style | Modern |
| Customizable | Customizable |
Highland Backless Stool
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 24.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Loft Brown Bar Stool
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Polyester, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Monroe Barstool
| Dimensions | 21 × 18.75 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | White |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Pueblo 24″ Wooden Stool
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.