Outback STOOLS 40336-30WE/1B25BPF4
Admire the understated elegance of the Outback stool and its sleek and clean lines. Particularly at home in a contemporary or modern décor, its timeless design can complement a wide range of kitchen or home bar styles. Furthermore, its fully welded metal base will withstand the test of time, ensuring its place in your space for years to come.
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Material | Upholstered seat and backrest |
Videos
| Dimensions | 22.25 × 18.75 × 40.75 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey White Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Outback |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Outback STOOLS 40336-26WE/1B25JQF4
Outback STOOLS 40336-26WE/1B53BPF4
Outback STOOLS 40336-26WE/1B53JQF4
Outback STOOLS 40336-26WE/1B25BPF4
Circa Barstool
| Brand | Elite Modern |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Helix Barstool
| Dimensions | 18 × 21.25 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Bliss Barstool
| Dimensions | 22 × 18.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Pueblo 24″ Wooden Stool
Brock STOOLS 41435-26/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.25 × 37.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Modern |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Maddox III Counter Stool
| Dimensions | 24.25 × 19.5 × 40.75 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Abby STOOLS 40358-26/25LFNA
Darlene STOOLS 40573-30/25DB
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.