Perry STOOLS 45312-26WE/1B24KZF4
Ah, that special heaven where everything is soft, elegant, romantic- and glamorous. The feminine lines of the Perry Stool and the stylish sophistication of the ornamentation. Your personality will shine throught too, in playful details that hint at extravagance. You are who you are, it’s that simple.
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| Non-swivel stool | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Material | Upholstered seat and backrest |
Videos
| Dimensions | 23 × 17.5 × 40.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silver Grey Polyester |
| Style | Transitional |
| Collection | Perry |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Perry STOOLS 45312-26WE/1B25KZF4
Perry STOOLS 45312-26WE/1B24JQF4
| Dimensions | 23 × 17.5 × 40.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey Woven Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Perry |
| Features | Swivel |
Perry STOOLS 45312-30WE/1B24DBF4
| Dimensions | 23 × 17.5 × 44.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream Faux Leather |
| Style | Glam |
| Collection | Perry |
| Features | Swivel |
Perry CHAIRS 35312-WE/1B24DAF4
Perry STOOLS 45312-26WE/1B25DDF4
| Dimensions | 23 × 17.5 × 40.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Taupe Grey Faux Leather |
| Style | Transitional |
| Collection | Perry |
| Features | Swivel |
Perry STOOLS 45312-26WE/1B25JQF4
| Dimensions | 23 × 17.5 × 40.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey Woven Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Perry |
| Features | Swivel |
Perry STOOLS 45312-26WE/1B25DAF4
Perry CHAIRS 35312-WE/1B25JOF4
Perry STOOLS 45312-26WE/1B25DBF4
| Dimensions | 23 × 17.5 × 40.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream Faux Leather |
| Style | Transitional |
| Collection | Perry |
| Features | Swivel |
Perry CHAIRS 35312-WE/1B25DAF4
Perry CHAIRS 35312-WE/1B25DDF4
Perry STOOLS 45312-26WE/1B24DBF4
| Dimensions | 23 × 17.5 × 40.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream Faux Leather |
| Style | Transitional |
| Collection | Perry |
| Features | Swivel |
Stone 30″ Stool in Two Tone
| Dimensions | 18.25 × 18.25 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse |
Circa Barstool
| Brand | Elite Modern |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Escape Dining Swivel Bar Stool With Auto Return
Monroe Barstool
| Dimensions | 21 × 18.75 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | White |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Loft Brown Bar Stool
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Polyester, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Regal Barstool
| Dimensions | 20.5 × 17 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.