Perry Plus STOOLS 45315-26WE/1B24DBF4
Ah, that special heaven where everything is soft, elegant, romantic and glamorous. This is where you feel comfortable. Your personality will shine through the feminine lines of this larger version of the Perry stool – a bit playful and a hint of extravagance. You are who you are, it’s that simple.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| Non-swivel stool | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Material | Upholstered seat and backrest |
| Dimensions | 24.375 × 19.5 × 40.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream Faux Leather |
| Style | Contemporary |
| Collection | Perry Plus |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Perry Plus STOOLS 45315-26WE/1B25DAF4
| Dimensions | 24.375 × 19.5 × 40.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Charcoal Black & Brown Faux Leather |
| Style | Transitional |
| Collection | Perry Plus |
| Features | Swivel |
Perry Plus STOOLS 45315-26WE/1B24DAF4
| Dimensions | 24.375 × 19.5 × 40.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Charcoal Black & Brown Faux Leather |
| Style | Contemporary |
| Collection | Perry Plus |
| Features | Swivel |
Perry Plus STOOLS 45315-26WE/1B25KZF4
Perry Plus STOOLS 45315-30WE/1B24DAF4
| Dimensions | 24.375 × 19.5 × 44.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Charcoal Black & Brown Faux Leather |
| Style | Contemporary Glam |
| Collection | Perry Plus |
| Features | Swivel |
Perry Plus STOOLS 45315-26WE/1B24KZF4
Perry Plus STOOLS 45315-26WE/1B25JQF4
| Dimensions | 24.375 × 19.5 × 40.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey Woven Fabric |
| Style | Contemporary |
| Collection | Perry Plus |
| Features | Swivel |
Perry Plus STOOLS 45315-26WE/1B24JQF4
| Dimensions | 24.375 × 19.5 × 40.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey Woven Fabric |
| Style | Contemporary |
| Collection | Perry Plus |
| Features | Swivel |
Perry Plus STOOLS 45315-26WE/1B25DDF4
| Dimensions | 24.375 × 19.5 × 40.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Taupe Grey Faux Leather |
| Style | Contemporary Glam |
| Collection | Perry Plus |
| Features | Swivel |
Perry Plus STOOLS 45315-26WE/1B25DBF4
| Dimensions | 24.375 × 19.5 × 40.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream Faux Leather |
| Style | Contemporary |
| Collection | Perry Plus |
| Features | Swivel |
Escape Dining Swivel Bar Stool With Auto Return
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Valebeck Bar Height Bar Stool
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 42 × 19.25 in |
| Color | Brown, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Highland Backless Stool
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 24.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Mayer Leather Bar Stool – Jet Black
Valebeck Counter Height Bar Stool
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 37 × 19.5 in |
| Color | Brown, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Valebeck Counter Height Stool
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 24 × 19.25 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Helix Barstool
| Dimensions | 18 × 21.25 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Abby STOOLS 40358-26/25LFNA
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.